בחינת המיון לאדריכלות נוף

כל המועמדים למסלול לאדריכלות נוף חייבים בבחינת המיון לאדריכלות נוף, החל משנה"ל תשע"ט תתקיים בטכניון בחינת קבלה ייעודית לאדריכלות נוף. יוזמנו לבחינה רק מי שירשמו לטכניון וביקשו את המסלול לאדריכלות נוף באחת מהעדיפויות שלהם.

בחינת המיון לאדריכלות נוף מתקיימת בטכניון פעם אחת בשנה. ציון הבחינה מהווה שליש מסכם הקבלה למסלול, הסכם כולל גם את הציון הפסיכומטרי הרב-תחומי ואת ממוצע הבגרות המיטבי.

סולם הציונים בבחינה הוא 116-0

לחישוב הסכם.

תאריך הבחינה

לתאריך הבחינה.

שמירת ציון של בחינה משנה שעברה

השנה ניתן יהיה להשתמש בציון בחינת הכניסה לאדריכלות נוף משנה שעברה, בתנאי שהציון הוא 85 ומעלה. למועמדים אשר ייגשו לבחינת הכניסה גם השנה, ייקלט הציון האחרון בחישוב הסכם.

מועמדים המעוניינים להשתמש בציון משנה שעברה מתבקשים לפנות בדוא"ל למרכז רישום וקבלה.

פטור מהבחינה

בעלי רקע אקדמי בארכיטקטורה המוכר על-ידי הטכניון (שני סמסטרים לפחות) יהיו פטורים מבחינת המיון. אם תישקל קבלתם, הם יוזמנו לריאיון בו יתבקשו להציג את עבודותיהם.

 מבנה הבחינה

אדריכלות נוף היא מקצוע מורכב שנדרשות לו יכולות רבות: רגישות סביבתית וחברתית, חשיבה מערכתית, יצירתיות, הבנה טכנית ועוד. הבחינה מדמה היבטים מרכזיים בלימודי אדריכלות נוף באמצעות סדרת תרגילים בהתבוננות, פתרון בעיות, ביטוי גרפי ותלת-מימדי וביטוי מילולי.

מגוון התרגילים נועד לייצר תמונה מלאה ככל האפשר של יכולות המשתתפים והוא מהווה גם הזדמנות עבור המועמדים להתנסות במגוון אופני הלימוד והעיסוק של אדריכלי הנוף.

הבחינה תתחיל בשעה 9:00 בבוקר ותסתיים עד השעה 16:00, כולל הפסקה בין התרגילים.

הבחינה נועדה לבחון יצירתיות, יכולת התבוננות וניתוח, זיכרון חזותי, התמצאות מרחבית וכושר הבעה בתכנים צורניים. לא נדרש ידע מוקדם בשרטוט. הבחינה תתבצע בעזרת ציור, רישום וביטוי תלת-ממדי בליווי הבהרות מילוליות וכן על-ידי בניית מודל תלת-מימדי. 

מה להביא לבחינה

חלק מהתרגילים יתקיימו מחוץ לכיתה. יש לנעול נעליים נוחות להליכה (לא נעלי עקב או כפכפים) ולהביא כובע, בגדים נוחים לישיבה על הדשא ובקבוק מים.

רשימת ציוד 

(כלי כתיבה ורישום (חובה): עפרונות HB ו-B6, עטים, טוש שחור דק ועבה.

כלי עזר (חובה): מחדד, מחק, סרט נייר דבק, מספריים חזקות.

כלי רשות: סרגל, מחוגה, סרט מדידה ועזרי שרטוט אחרים (לא חובה).

אם הנכם מתקשים בביטוי בעברית או אנגלית – מותר להביא מילון מודפס או דיגיטלי בשפת האם שלכם.

כדי למנוע לכלוך או גרימת נזק אין להביא: סכין יפני, צבעי מים או צבעי שמן ודבק נוזלי.)

 כיצד להתכונן לבחינה

אין דרישה לידע קודם, ואין חובה להתכונן למבחן. ההערכה מתמקדת בהתמודדות עם שאלות מתחום חדש, תכונות ויכולות אישיות ומגוון התרגילים שבמבחן נועד לאפשר למועמדים להציג יכולות שונות בכל חלק, כך שגם מי שאינו שולט בתחום מסוים יוכל לבטא את יכולותיו בחלק אחר.

אם אתם בכל זאת מעוניינים להתכונן, תוכלו:

  • לטייל במספר אזורים פתוחים (גנים, פארקים, רחובות..) ולשים לב: מה מוצא חן בעיניכם? מה מפריע לכם?
  • להתאמן על רישום מהתבוננות (לא מתמונה) של אובייקט פשוט כגון עלה, כיסא, מכונית, או כל אובייקט פשוט שתמצאו לנכון, משלושה כיוונים שונים.
  • נסו לבנות אהיל לפנס קטן מחומרים שונים (במבחן יהיה תרגיל אחר, אך אם מעולם לא בניתם מודל, זה תרגיל חימום נחמד)
  • לישון טוב לפני יום ההערכה, ולבוא עם מצב רוח טוב, סקרנות ונכונות להתנסות.

בחינה לדוגמה 

פרסום הציון

שימו לב כי במקרה של ספק ובמידת הצורך יזומנו מועמדים לריאיון אישי לאחר יום הבחינה.

הציון יפורסם כשבועיים לאחר הבחינה באתר זה, באיזור האישי.

פנו אלינו

למידע נוסף בנושא לימודי אדריכלות נוף בטכניון ( לא לצורך ערעור)  ניתן לפנות אל פרופ' טל אלון-מוזס | artal@technion.ac.il | 04-8294049