ביולוגיה

מהי ביולוגיה מודרנית ולמה דווקא היום כדאי ללמוד ביולוגיה

סטודנט מבצע ניסוי במעבדת מחקר בפקולטה לפיזיקה

הביולוגיה העכשווית בהגדרתה הפכה למדע של מערכות מורכבות ומבוססות טכנולוגיה. תחום מדעי החיים התפתח בממדי ענק בעשורים האחרונים ופרץ כל גבול אפשרי השנה. אם פעם עסקנו במחקר שסבב סביב היחידה הבודדת - התופעה/ החיה/ התא ביולוגי, הרי שכיום אנו עוסקים בחקר ההקשרים שבין מערכות ביולוגיות שלמות, ניתוח מסדי נתונים ענקיים (מיליונים של נתוני דאטה במקביל) - ברזולוציה מעמיקה בהרבה.  

כיום המדע לא מתבונן ומתייחס לתוך מולקולה בודדת, כי אם מתבונן על מבנים ותהליכי ענק - חקר של מיליוני חיידקים במעיים, הבנת יחסי הגומלין בין כלל הפרטים בסביבה אקולוגית, חקר של מולקולות ואפילו שברי מולקולה ואטומים בודדים. כאשר המטרה היא לחקור את העקרונות, ההקשרים והסיבות שהם הבסיס להבנת מדעי החיים, ולהניח את אבני הבניין ואת היסודות לפתרון האתגרים ומגיפות הבריאות והסביבה של המאה ה-21.

גם היכולת לייצר גילויים והמצאות בתחום מדעי החיים התפתחה גם היא לאין שיעור. עדות חיה לכך התרחשה רק בשנה האחרונה בה קהילת מדעי החיים הבינלאומית השכילה לפתח תרופה מקורית למגפת הקורונה (COVID ) ב-9 חודשים בלבד. משימה שנחשבה פעם לבלתי אפשרית הפכה למציאות לנגד עינינו, המתרחשת בזמן שיא.

המשימה שהפקולטה לביולוגיה בטכניון חרתה על דגלה היא ללבצע  מחקר, שישכיל לתת מענה לאתגרים הביולוגיים והרפואיים שעתידים לפרוץ.

הפקולטה לביולוגיה בטכניון

הסטודנטים לתואר ראשון הם דור העתיד של מדעני המחר. חלקם ממשיכים לתארים מתקדמים כאן בפקולטה כמקפצה לעולם המחקר. במהלך הלימודים לתואר הראשון הם נחשפים למגוון רחב מאוד של תחומי ידע במדעי החיים, ורוכשים כישורים אקוטיים בניתוח מערכות מורכבות, חשיבה ביקורתית, והבנת סודות החיים. במקביל, המחקר ושוק העבודה המתפתח כיום דורשים שילוב חוצה דיסציפלינות ותחומי מומחיות שונים. לכן דווקא הסביבה הטכנולוגית הייחודית בטכניון, תאפשר לכם ללמוד ולהתמקצע בתחומי מדעי החיים ברמה הגבוהה ביותר. 

הפקולטה מונה כ-36 חוקרים בכירים המתמחים במגוון תחומי ידע, החל מביולוגיה מבנית וביופיזיקה, דרך ביולוגיה מולקולרית, ביוכימיה וביואינפורמטיקה, ועד לחקר הסרטן, הביולוגיה ההתפתחותית והאקולוגיה.

חברי הסגל בפקולטה הם הגרעין של צוות ההוראה בלימודי התואר הראשון. הסטודנטים בפקולטה זוכים ללמוד ישירות מחוקרים בעלי שם עולמי, ולרכוש כלים מעמיקים בכלל תחומי הביולוגיה השונים. מכיוון שהמרצים עוסקים גם במחקר פעיל ועכשווי, תוכנית הלימודים של הפקולטה מתעדכנת ומתפתחת כל הזמן, בהתאם להתקדמות ולגילויים המחקריים ברחבי העולם.

בנוסף, הפקולטה חולקת קורת-גג עם מספר מרכזי מחקר מהמובילים בארץ, כדוגמת: "המרכז הלאומי לחלבונים", "יחידת הגנומיקה של הטכניון", "המכון לננוטכנולוגיה ע״ש ראסל ברי" ו"המרכז הבינתחומי למדעי החיים וההנדסה ע״ש לורי לוקיי".

ייחודיות הפקולטה לביולוגיה בלב הטכניון

סטודנט מבצע ניסוי במעבדת מחקר בפקולטה לפיזיקה

רב-תחומיות זה כאן - אתגרי המאה ה-21 נהיים מורכבים מתמיד. על מנת להתמודד עימם אנו נדרשים לחשיבה ולכישורים יצירתיים וביקורתיים. המחקר המודרני ושוק העבודה המשתכלל של היום דורשים שילוב חיוני של דיסציפלינות ותחומי מומחיות שונים. לכן דווקא הקרבה והממשק לפקולטות ההנדסיות בתוך הטכניון, מגוון החוקרים והסמיכות למרכזי המחקר בקמפוס מייצרים שיח בינתחומי ויקנו לכם כבוגרים יתרון יחסי מובהק, בבואכם להמשיך לתארים מתקדמים ועם צאתכם לתעשייה ולשוק העבודה.

בסיס רחב ועמוק בביולוגיה ובמדעים מדויקים - הסטודנטים שלנו נחשפים לפקולטות ההנדסיות המובילות בארץ ובעולם ומקבלים את הבסיס הרחב והמתקדם ביותר בתחומי מדעי החיים והמדעים המדויקים (פיזיקה, מתמטיקה, כימיה ומחשבים).

מסלולי לימוד מובנים עם פקולטות אחרות - לפקולטה לביולוגיה יש מסלולי לימוד מובנים עם הפקולטות להנדסה כימית, להנדסת חומרים ולמדעי המחשב.  שילובים אלה בין מדע וטכנולוגיה יקנו לכם את מירב הכלים להתמודד עם אתגרי המחר ומובילים למחקרים בינתחומיים חדשניים ופורצי דרך.

חממה אקדמית, מחקרית וחניכה אישית - מידי שנה הפקולטה קולטת נבחרת קטנה יחסית ואיכותית של סטודנטים המסוגלים להתמודד עם תוכנית הלימוד הייחודית. מה שמאפשר לנו להכיר את כולכם. ההרצאות וקבוצות הלימוד האינטימיות, מאפשרות טיפוח אישי ומקצועי של הסטודנטים, בדגש גדול על פיתוח כישורים פרקטיים. הסטודנטים שלנו מעורבים בפעילויות חברתיות ומחקריות של הפקולטה, ושותפים מלאים בבניית חומרי הלימוד ותוכניות הלימודים.

תחומי המחקר בפקולטה

תחומי המחקר בפקולטה הם בחזית המדע העולמי. בפקולטה לביולוגיה משתלבים סטודנטים לתארים גבוהים (מוסמך ודוקטור) וכן סטודנטים לתואר ראשון המצטיינים בשנת הלימודים השלישית שלהם, במחקר הנערך במעבדות הפקולטה.

נושאי מחקר נבחרים במעבדות  הפקולטה

סטודנט מבצע ניסוי במעבדת מחקר בפקולטה לפיזיקה

תחומי העיסוק

הלימודים בפקולטה לביולוגיה מכשירים אנשים חושבים, בעלי ידע מעמיק במגוון תחומים ביולוגיים. בגלל אופי הלימוד המעודד חשיבה, מחקר וסקרנות, רבים מבוגרינו ממשיכים לתארים מתקדמים, לתואר שני ולדוקטורט במוסדות מחקר מהמובילים בארץ ובעולם. סטודנטים אלה הם בין המובילים את חזית המחקר המדעי בארץ ומצעידים קדימה את הידע האנושי.

 התחומים שבהם הבוגרים משתלבים

בוגרי הפקולטה משתלבים במגוון רחב של תחומים. 

  • אקדמיה ובמוסדות מחקר בארץ ובעולם: המשך ללימודים מתקדמים לקראת קריירה מדעית (תואר שני או לימודי רפואה ארבע-שנתי). עבודה במעבדות ומכוני מחקר ופיתוח/ באוניברסיטאות, מערכת החינוך, מכללות ואוניברסיטאות ובחברות ממשלתיות.
  • עבודה בתעשיית מדעי החיים: עבודה בתעשיית הביוטק והביופארמה, חברות הזנק ביוטכנולוגיות, חברות אקולוגיות וחברות תרופות, חברות דיאגנוסטיקה, חברות ביו-דאטה, וחברות מיכשור רפואי.
  • עבודה במעבדות רפואיות ובמגזר הציבורי: בתי-חולים, קופות חולים, מעבדות לזיהוי פלילי במשטרה, משרדי פטנטים, אבחון גנטי, פיתוח בדיקות וזיהוי מחלות, מעבדות רפואיות, אנליזות ממוחשבות, מערכות שמירת הסביבה והגנת הטבע.

מהלך הלימודים

סטודנט מבצע ניסוי במעבדת מחקר בפקולטה לפיזיקה הלימודים בביולוגיה מקנים בסיס עמוק ורחב לכלל תחומי הביולוגיה העכשווית. תוכנית הלימודים בנויה על הקניית ידע בשלושה נדבכים:
הנדבך הראשון - בסיס חזק מאוד במדעים המדויקים (מתמטיקה, פיזיקה וכימיה) שמאפשר הבנה מתקדמת ביותר של תהליכים ביולוגיים.
הנדבך השני - ידע מקיף בביולוגיה מולקולרית ותאית. ידע זה נרכש בעיקר בשנת הלימודים השנייה ומקנה לתלמידים הבנה של יחידת הבסיס הביולוגית, התא.
הנדבך השלישי - מגוון עצום של קורסי בחירה. הביולוגיה, יותר מכל מדע אחר, היא מדע הנוגע למגוון רחב של תחומים. עושר קורסי הבחירה המתקדמים מאפשר לסטודנטים להתמחות במהלך השנה השלישית בנושאים המעניינים אותם. הבסיס שניבנה בשנתיים הראשונות מוביל לכך שרמת ההבנה והחשיבה בקורסים אלה היא גבוהה ביותר.

תוכנית לימודים למצטיינים בדגש מחקרי

מטרת התוכנית

מטרת התוכנית היא הקניית בסיס בביולוגיה, כימיה, מתמטיקה ופיזיקה, והקניית כלים לגישה מחקרית כהכנה לתארים גבוהים וכן לתפקידי מחקר ופיתוח באקדמיה ובתעשייה הביוטכנולוגית והפרמצבטית. תוכנית הלימודים למצטיינים מיועדת לסטודנטים שסיימו שנה א בהצטיינות במסלולי הביולוגיה, המתעניינים במחקר. תוכנית הלימודים היא תלת-שנתית.

יתרונות התוכנית

  • עמידה בתוכנית המצטיינים מקנה לבוגריה בנוסף לתואר הראשון, תעודת בוגר התוכנית לסטודנטים מצטיינים.
  • סיום התוכנית מקנה קבלה אוטומטית ללימודי תואר שני בפקולטה לביולוגיה (מותנה במציאת מנחה). 
  • הפקולטה לביולוגיה תעניק לחלק מהסטודנטים בתוכנית המצטיינים מימון שכר לימוד.

תנאי הקבלה

הצלחה בכל מקצועות החובה של השנה הראשונה בציון ממוצע של 88 ומעלה בסמסטר הראשון ובמועד א של הסמסטר השני וריאיון קבלה.

מהלך הלימודים

סטודנט מבצע ניסוי במעבדת מחקר בפקולטה לפיזיקה

שמירה על ממוצע מצטבר שתואם ל-15% העליונים של הסטודנטים בפקולטה וריאיון מעקב. לסטודנטים יהיה  ליווי של מנחה (חבר סגל) לאורך כל התואר.

הסטודנטים בתוכנית יבצעו שני קורסי פרויקט מחקר במסגרת המקצועות פרויקט מחקר למסלול מצטיינים ופרויקט מחקר בביולוגיה. העבודה הניסויית במעבדות במסגרת הפרויקטים תתקיים בסמסטר קיץ.

במסגרת קורסי הבחירה ניתן ללמוד קורסים מרשימות הבחירה של תואר ראשון ושל התארים המתקדמים בביולוגיה או מפקולטות אחרות, באישור היועץ האישי של הסטודנט.  בנוסף, ניתן להתחיל לצבור נקודות לקראת 30 הנקודות הדרושות לתואר השני, מעבר לדרישות התואר הראשון.

סטודנטים בעלי רקע מתאים מפקולטות אחרות בטכניון, וממוסדות אקדמיים אחרים בארץ, מוזמנים להגיש מועמדות לתוכנית זו.

תוכניות לימודים משותפות

תוכניות הלימודים המשותפות מקנות ידע בינתחומי ויכולות ייחודיות. לבוגרי התוכניות הללו יש אפשרות להשתלב בתחומים שבהם הידע המשולב שלהם הוא יתרון מנצח. הם גם יכולים לעסוק בכל אחד מתחומי הידע שרכשו בדומה לכל הבוגרים מכל אחת מהפקולטות האחרות.

בביולוגיה קיימים ארבעה מסלולי לימודים משותפים עם פקולטות אחרות. כך ניתן לשלב קורסים מתחומים נוספים. הידע המצטבר שלכם במהלך התואר יהיה עשיר ורחב.

התוכניות המשותפות

  1. ביוכימיה מולקולרית - תוכנית משותפת עם הפקולטה לכימיה.
  2. הנדסה ביוכימית - תוכנית משותפת עם הפקולטה להנדסה כימית.
  3. הנדסת חומרים וביולוגיה - תוכנית משותפת עם הפקולטה למדע והנדסה של חומרים.
  4. מגמה במדעי המחשב עם התמקדות בביואינפורמטיקה - תוכנית משותפת עם הפקולטה למדעי המחשב.

מחוויותיהם של הבוגרים

אנה צוקרמן - ראש צוות QC בחברת PLURISTEM, בוגרת תואר ראשון ושני בפקולטה לביולוגיה.

סטודנט מבצע ניסוי במעבדת מחקר בפקולטה לפיזיקה

התחלתי ללמוד בטכניון בגיל 23 במסלול לביולוגיה. אחרי התואר הראשון המשכתי לתואר שני בתחום של אנדוקרינולוגיה. זהו תחום שנחשפתי אליו במהלך לימודי התואר הראשון והוא ריתק אותי. מאז ומתמיד התעניינתי בתחומי הביולוגיה. זה תחום רחב שהולך ומתפתח. דרכו ניתן להשפיע ולשפר את חיי היום יום , כמו פיתוח תרופות, חיסונים, מכשור רפואי , ייעוץ גנטי, לקיחת חלק בניסויים קליניים ואפילו תחום הקוסמטיקה והצמחים (הקנביס). ביולוגיה היא למעשה הבסיס לכול.

הטכניון הוא מקום שתמיד ידעתי שאני רוצה להגיע אליו. פרט לכך שהלימודים נלמדים ברמה הגבוהה ביותר, הפקולטה ומסלולי הלימוד מקיימים שיתופי פעולה עם פקולטות שונות מתחומי ההנדסה והמדעים. קיבלתי יחס אישי וליווי צמוד הן מהפקולטה והן מאגודת הסטודנטים המובילה בארץ.

קצת על התפקיד הנוכחי ואיך הגעתי אליו

לקראת סוף התואר השני החלטתי שהגיע הזמן לראות מה קורה בתעשייה. הגשתי קורות חיים בכל מיני אתרי דורשים. לשמחתי פנו אלי די מיד מחברת "פלוריסטם", הממוקמת במת"ם בחיפה. "פלוריסטם" היא חברה ביו-רפואית המפתחת תרופות תאיות שמקורן בשלייה, המאפשרות טיפול תאי ללא התאמה גנטית למטופל. מוצרי החברה נמצאים בניסויים קליניים מתקדמים הבוחנים את יעילותם במגוון מחלות הנגרמות מאיסכמיה (חוסר זרימת דם), דלקתיות, פציעות אורתופדיות, כשלים של מערכת הדם וחשיפה לקרינה.

התחלתי לעבוד בתחום של בקרת איכות', ( QC) במטרה לבצע את דריסת הרגל הראשונה שלי בתעשייה ולצבור ניסיון, להבין איך עובד מפעל, אילו תפקידים יש, מה הפוטנציאל התעסוקתי שלי.

אחרי כשנה בתפקיד של אנליסטית QC שבמסגרתו אפיינתי את המוצר ובדקתי את איכותו,
זיהו את הפוטנציאל שלי וקודמתי לנהל צוות עובדים. הקידום איפשר לי להתמקצע בתחום הניהולי, בחניכה של עובדים ובמתן מענה בפן המקצועי. כל זה מתבסס על הידע והכלים שרכשתי בלימודים שלי.

מה ההבדל בין עבודה בתעשייה לבין עבודה באקדמיה ולאן מתאים לכם לפנות

אנשים שהמחקר זורם בדם שלהם הרבה פעמים יישארו באקדמיה. חשוב לי לציין שמחקר קיים גם בתעשייה. ההבדל הוא שבתעשייה המחקר מכוון לשרת את מטרת החברה/ המפעל. זכרו שבתעשייה יש ריבוי תפקידים וכמעט כל אחד יכול למצוא את הנישה המתאימה לו.

כשאני מגייסת עובדים לצוות שלי כיום, אני מזהה מרחוק בוגרי טכניון. בטכניון מלמדים אותך איך לחשוב, ללמוד לבד, נותנים בסיס שבאמצעותו ניתן לגשת ולפתור כל פרויקט/ משימה חדשה שתקבלו. זה יתרון עצום בתעשייה שבנויה בהרבה מקרים מחברות הזנק שהולכות ומתפתחות..

האם חייבים תואר שני ושלישי בשביל להתברג בתפקידים טובים או שאפשר גם אחרת

מהניסיון שלי יש חשיבות לטיימינג. בוגר עם תואר ראשון יכול להתחיל כטכנאי מעבדה/ מנהל מעבדה בחברת הזנק קטנה שהולכת וגדלה, לצמוח יחד איתה, להתברג לעמדות ניהול צוות, ובהמשך אף לנהל מחלקה. כמובן שבתחומי המחקר יש יתרון גדול לתארים מתקדמים ובעיקר לתואר שלישי אבל בתחומים של פיתוח, אבטחת איכות, ניהול מעבדה - תואר שני יספיק ולא יהווה שום מכשול בהמשך הדרך המקצועית שלכם.

כדי להצליח (וזה נכון לגבי כל תחום) - חשוב להיות יצירתיים, תמיד לשאוף קדימה, לחשוב איך אפשר להשתפר, ומה מייחד אותי על פני הסביבה שלי.

מי שאוהב את השקט שלו ימצא גם משרות שמחפשות אנשים כאלה.

במהלך התואר השני למדתי המון שיטות יישומיות. לימדו אותי איך לכתוב עבודות נכון, כיצד לתכנן ניסויים, איך לחשוב, איך לקחת שאלת מחקר או פרויקט ולפתח אותו. הכשירו אותי ללמוד במהירות שיטות עבודה חדשות, לקדם ולהוביל פרויקטים, לפתור דילמות ולהתמקצע בניתוח תוצאות ברמה גבוהה.

האם אני ממליצה לאחרים לבחור בלימודי ביולוגיה? חד משמעית כן!

תחום מדעי החיים הולך ומתפתח בעשורים האחרונים, יותר מכל תחום אחר. הביולוגיה של המחר יכולה להיות מאוד יישומית ולגעת בבעיות הגדולות ביותר שמעסיקות את האנושות כמו סרטן, קורונה, ריפוי מחלות. כשאתה חלק מפיתוח תרופה המשפרת את איכות החיים של אנשים, יש תחושת סיפוק ומשמעות אדירה שמלווה אותך.

פנו אלינו

 מרים קראוז |  miriamk@technion.ac.il |  04-8294213 |  biology.technion.ac.il  

חזרה לרשימת מסלולי הרשמה

תוכנית הלימודים לשנה"ל תשפ"ב