הנדסת נתונים ומידע - המקצוע של המחר

במה עוסקים מהנדסי נתונים ומידע

סטודנטים בחדר פיתוח מערכות

כמות הנתונים המיוצרת בעולם עולה על 2.5 אקסהבייט ליום, יכולות התקשורת גדלות ב- 30% בשנה וכמות המידע הנאגר גדלה ב- 20% מדי שנה. מגוון היישומים מבוססי נתונים ומידע הוא רחב, בתחומי רפואה, מדיה חברתית, פיננסיים, תכנון עירוני, ערים חכמות ועוד. התוצאה? הביקוש למהנדסי נתונים ומידע עולה באופן משמעותי על ההיצע.

תוכנית הלימודים בהנדסת נתונים ומידע (Data Science and Engineering), היא הראשונה מסוגה בארץ. זוהי תוכנית דגל יוקרתית של הטכניון אשר נוסדה לאור ההתפתחות העולמית המטאורית בנושאים הקשורים לעבודה עם כמויות עצומות של מידע (Big Data), והביקוש העצום לאנשי מקצוע בתחום זה.

אם שאלתם את עצמכם אי פעם: כיצד...
עובדים מנועי חיפוש או מערכות המלצה באתרי אינטרנט
ניתן לחזות אסונות טבע או מצבים בריאותיים באמצעות רשתות חברתיות
לפתח שיטות לזיהוי הזדמנויות עסקיות או ניבוי שינויים כלכליים
לחזות התפרצות והתפשטות מגפות
לפתח שיטות להבנה אוטומטית ויצירה של טקסטים בשפה טבעית
לפתח טכניקות לניתוח מידע המקודד ברצפי DNA
לתכנן פעילות יעילה של בתי חולים ולנבא ביקושים לחדרי מיון
לתכנן תחבורה יעילה וירוקה בערי ענק

אתם במקום הנכון.

ייחודה של התוכניתסטודנטית לומדת בפקולטה לתעשייה וניהול

  • תוכנית לימודים מאתגרת
  • מעבדות נתונים משוכללות במגוון סוגי נתונים
  • התנסות מהיום הראשון ובמשך כל התואר ב-Big Data
  • חברי סגל, מהחוקרים המובילים בעולם בתחום ה- Data Science
  • פרויקטים מתקדמים בשיתוף פעולה עם התעשייה

תוכניות למצטיינים

תוכנית לסטודנטים מצטיינים

סטודנטים מצטיינים בתוכנית יחשפו כבר משלב מוקדם בלימודיהם לעבודות של חברי סגל הנמצאות בחזית המחקר. ההכשרה הניתנת בתואר מובילה באופן טבעי ללימודים מתקדמים המעשירים את עולם התוכן של הסטודנטים, יוצרים סביבת לימודים מאתגרת ומספקת במיוחד ומכשירים את העילית הטכנולוגית של הדור הבא. הפקולטה מעניקה לסטודנטים מצטיינים מלגות במהלך לימודיהם.

תוכנית אלונים לעתודאים מצטיינים

תכנית אלונים מהווה מסלול ייחודי, מעניין, מאתגר ויוקרתי במסגרת העתודה האקדמית של צה"ל. התכנית מציעה תואר ראשון ושני הכולל גם תזה (עבודת מחקר) בהנדסת נתונים ומידע Data  Science and Engineering  בטכניון. בוגרי התוכנית מיועדים לתפקידי מחקר ופיתוח וכן לתפקידי פיקוד והובלה במערכים הנסמכים על נתונים ומידע בצה"ל. אורכו של המסלול הוא 4.5 שנים.

התכנית מכשירה סטודנטים מצטיינים בעלי סקרנות ויכולות אנליטיות גבוהות השואפים לתרום ולהתקדם בתחומי מחקר ופיתוח בעולם ה-Data Science. המסלול כולל הכשרות אקדמיות וצבאיות, אשר הותאמו במיוחד לעיסוק במחקר ופיתוח בסביבה עתירת דאטא בצה"ל, תחום מרכזי כיום ביכולות מערכת הביטחון.

מה לומדים

מטרת התוכנית היא הכשרת מהנדסים למיצוי ידע מנתונים תוך שימוש בשיטות ממוחשבות.

הפקולטה לתעייה וניהול

תהליך מיצוי הידע מתחיל באיסוף נתונים, ממשיך בניהולם וניתוח מידע ומסתיים בהצגת ידע במגוון יישומים. התהליך נעשה תוך בניית ושילוב מודלים וכלים סטטיסטיים, אנליטיים ואחרים, ומתבסס על כמויות גדולות ועושר של נתונים, המשתנים באופן תדיר וברמות אמינות שונות. הכשרת מהנדס נתונים ומידע היא רב-תחומית ומשלבת: סטטיסטיקה | למידה חישובית | חקר ביצועים | בינה מלאכותית | כלכלה | מסחר אלקטרוני | תורת המשחקים | פסיכולוגיה ועוד. קורסים מתקדמים ומעבדות נתונים מאפשרים התמחות בסוגי מידע מגוונים, למשל טקסטואלי, תפעולי, סנסורי (מאורעות), כלכלי, אפידמיולוגי וסביבתי.

בתוכנית הלימודים ניתן דגש רב על שילוב של תיאוריה ופרקטיקה; בפרט, עבודה רציפה לאורך התואר עם מאגרי מידע גדולים הן בטכניון והן תוך התמחות בחברות מובילות בתעשייה.

ניתן להעשיר את הלימודים במגמת התמחות משנית בתחומי יזמות, תורת המשחקים  או כלכלה.

תחומי עיסוק ואפשרויות תעסוקה

הכוכבים החדשים של התעשייה הם מהנדסי נתונים ומידע - Data Scientists. ה־Harvard Business Review הגדיר את מדעני הנתונים כבעלי המשרה הסקסית ביותר במאה ה־21. חברות נתונים כמו גוגל ופייסבוק, חברות טכנולוגיות כמו אינטל, חברות מתעשיות קלאסיות כמו טבע ובנק הפועלים, חברות מסחר כגון: eBay, חברות start-up  רבות וכן חברות קטנות ובינוניות המעוניינות לעשות שימוש בנתונים אשר בידן להגדלת נתח השוק שלהן וכן שיפור השירות והרווחיות, כולם תרים אחר מהנדסי נתונים ומידע.

במציאות, קשה למצוא מדעני נתונים. בשנת 2012 חזו בחברת הייעוץ גרטנר מחסור של 100 אלף מדעני נתונים עד שנת 2020 בארה"ב בלבד. בשנת 2013 חברת הייעוץ מקינזי כבר דיברה על מחסור של עד 190 אלף מדעני נתונים עד 2017. הביקוש רק גובר ועולה ומכאן הביטחון התעסוקתי המובטח לשנים רבות קדימה לכל בוגרי התואר.

הביקוש בשוק התעסוקה למהנדסי נתונים ומידע

מה חושבים עלינו

ד"ר רועי ששון - מרצה לאקונומטריקה, אוניברסיטת תל אביב
תחום הנדסת הנתונים (Data Science) הוא המעניין והמבוקש ביותר בתעשיית ההיי-טק היום. נדירים האנשים כיום אשר להם היכולת להסיק תובנות על בסיס מיליארדי תצפיות ("על מה מדברים עכשיו ברשתות החברתיות?"), בעלי יכולת הנדסית לבנות אלגוריתמים ורובוטים המשפרים את איכות חיינו ("מחשב מסלול הגעה", "מציג תוצאות חיפוש 10-1"), ובעלי יכולת להשפיע באופן אישי על מקבלי ההחלטות החשובים ביותר בארגון, קטן כגדול, טכנולוגי כתעשייתי. כאשר ראיתי את תוכנית הנדסת הנתונים ומידע החדשה בטכניון, חשבתי לעצמי - "הלוואי ויכולתי לחזור לתואר ראשון בשנית". בהצלחה לנרשמים!

סטודנטית לומדת בפקולטה לתעשייה וניהול

יורם יעקובי - מנכ"ל מיקרוסופט ישראל מו"פ מרכז
התוכנית החדשה להכשרת מהנדסי נתונים ומידע הכרחית לתעשיית ההיי-טק בישראל עקב חשיבות ההיי-טק המקומי למשק הישראלי. תוכנית כזו תיתן מענה לצורך ההולך וגדל למומחי נתונים ואנליסטים, וכן תכין את עובדי ההיי-טק של המחר לעבודה בעולם עתיר נתונים, הדורשים תובנות לפיענוח. תוכנית כזו תבדל את שוק ההיי-טק הישראלי ותשמש כדלק לצמיחה שלו.

פרופ' אדם שוורץ - מנהל, מכון ג'ייקובס טכניון-קורנל
בפקולטה להנדסת תעשייה וניהול בטכניון יש חברי סגל עם מומחיות בכל התחומים הרלוונטיים להנדסת נתונים ומידע - סטטיסטיקה, מדעי מחשב, חקר ביצועים ופסיכולוגיה, ועל כן היא מסוגלת להרכיב תוכנית ממוקדת מטרה: מתן החינוך הטוב ביותר למהנדס נתונים ומידע.

סגן אלוף יובל גרינברג - ראש המנהל לכח אדם טכנולוגי אקדמי
כמו בארגונים אזרחיים גם בצבא תופס הנושא (Data Science) נדבך חשוב ומשמעותי מול האתגרים איתם מתמודד צה"ל בראיית אתגרי העתיד.  סגל הטכניון הציג את מהות התוכנית ופרטיה בפני סגלים באגפים המובילים בתחום בצבא: אגף התקשוב, חיל האוויר ואגף המודיעין.  כלל הסמכויות הביעו צורך גבוה לעתודאים בוגרי התוכנית, ברכו על היוזמה וביקשו לקחת חלק בקליטת עתודאים בוגרי המסלול.

פנו אלינו

ד"ר גילה מולכו | gila@technion.ac.il | 04-8292444
לאנשי קשר | ugsec@technion.ac.ilעמוד הפייסבוק |אתר הבית

חזרה לרשימת מסלולי הרשמה

תוכנית הלימודים לשנה"ל תשפ"ב