הנדסת חשמל ופיזיקה

תוכנית לימודים משולבת

תוכנית לימודים משולבת לתואר מוסמך למדעים בפקולטות להנדסת חשמל ומחשבים ובפיזיקה.הפעלת דגם של רחפן

הטכניון מציע מסלול למועמדים מצטיינים המעוניינים בלימודי הנדסה בתחום של אלקטרוניקה, אופטואלקטרוניקה, גלים ותקשורת עם חשיפה ויכולת להשתלב בכל התחומים בהנדסת חשמל עם בסיס מדעי רחב בפיזיקה. המסלול בא לענות על דרישות התעשיות עתירות המדע, המקבלות לשורותיהן בוגרי טכניון בעלי השכלה מדעית-טכנולוגית מעמיקה ורחבה.

 

 

הלימודים הם במסגרת הפקולטה להנדסת חשמל ומחשבים והפקולטה לפיזיקה. למתקבלים מצפה מסלול לימודים ייחודי, שסיומו בהצלחה מקנה תואר ראשון בפיזיקה ובהנדסת חשמל.

התוכנית מיועדת גם לעתודאים מצטיינים במסגרת תוכנית פסגות, ומיונם נעשה בתיאום עם צה"ל. בוגרי התוכנית משולבים בתפקידי מחקר ופיתוח בצה"ל. למידע נוסף ניתן לפנות לנציגי תוכנית פסגות | 03-6976186 | psagot@mod.gov.il 

מאחר שמספר המקומות במסלול זה מוגבל, מומלץ לרשום בעדיפות שנייה את המסלול להנדסת חשמל, (שיש לו תחומי התמחות עם דגש רב בלימודים פיזיקליים) או את המסלול לפיזיקה.

מחוויותיהם של הבוגריםאבי, בוגר תואר ראשון בהנדסת חשמל ופיזיקה

אבי, בוגר תואר כפול: הנדסת חשמל-פיזיקה (שם התואר שונה כיום להנדסת חשמל ופיזיקה).

את הטכניון אני מכיר מגיל צעיר מאוד, מתוקף היותי בן לעובדת טכניון ולמהנדס בוגר טכניון, כך שלמעשה כבר משלב מוקדם מאוד היה נראה לי שלימודים גבוהים בטכניון הם כיוון שיכול להתאים לי. בנוסף, יצא לי להיות בטכניון מספר פעמים במהלך התיכון (מחנה קיץ בסוף כיתה י', אולימפיאדה לכימיה בכיתה י"ב), ובכל הפעמים הללו התרשמתי שהטכניון הוא מוסד מדעי, שיודע לתת אתגרים וידע נרחב לכל מי שבא בשעריו, ולא חשוב באיזו מסגרת. לכן ידעתי כבר בתיכון שאת התואר הראשון שלי אלמד רק שם.

לגבי ההחלטה ללמוד הנדסת חשמל ופיזיקה, גם היא התקבלה אצלי במהלך לימודיי בתיכון, ספציפית כאשר למדתי לבגרות 5 יח"ל בפיזיקה. החלטתי שברצוני להעמיק, מעבר ללימודי התיכון, את הידע וההבנה שלי באוסף האדיר והמעניין מאוד של הנושאים הנכללים תחת הכותרת "פיזיקה", וידעתי שבאופן ספציפי התחום שהכי מעניין אותי בתוך הפיזיקה הוא לימודי החשמל. בנוסף רציתי ללמוד הנדסת חשמל כדי להבין כיצד ניתן לקחת את העקרונות הפיזיקליים הבסיסיים שמלמדים בתיכון, ולהגיע באמצעותם ליישומים מתקדמים במדע ובתעשייה. לאחר התיכון הגיע השירות הצבאי שלי, שבו הזדמן לי להכיר מערכות תקשורת מכל מיני סוגים. כתוצאה מכך התחזק אצלי הרצון להבין לעומק איך מערכות תקשורת כאלה עובדות, ולא היה לי ספק שתואר משולב בחשמל ובפיזיקה זו הדרך הנכונה ביותר לעשות זאת.

התואר הראשון בהנדסת חשמל ובפיזיקה בטכניון התגלה כשונה מאוד ממה שחשבתי שיהיה, ובכל מיני היבטים. הוא סיפק לי אתגרים לא מעטים, הוא הביא אותי לחברה של אנשים חכמים ומוכשרים מאוד, ובעיקר חשף אותי להרבה מאוד נושאים שלא הכרתי קודם בכלל, החל מהדברים האבסטרקטיים ביותר (כמו מכאניקה קוונטית וחלקיקים אלמנטאריים), כלה בדברים המוחשיים ביותר כמו בנייה ותכנון של מעגלים חשמליים מורכבים בעלי תפקיד מוגדר. באמצע -עוד נושאים כמו תכנות ואלגוריתמים, עיבוד אותות, מוליכים למחצה, אופטיקה ועוד.

התואר בהחלט פיתח אצלי את החשיבה ויכולות הלמידה העצמית, דרש ממני הרבה השקעה ומסירות כדי להגיע לתוצאות, אבל בשורה התחתונה גם נתן לי מגוון כלים וידע נרחב.

המסקנה האישית שלי היא שהתואר בחשמל ובפיזיקה הוא תואר, שבזכות מגוון הנושאים העצום שקיים בו, כל אחד יוכל למצוא בו תחומי התמחות שימצאו חן בעיניו. יתרונו הגדול של התואר הזה בא לידי ביטוי בתחומים שהם על התפר בין האלקטרוניקה לפיזיקה. כיום קיימים שני תחומים עיקריים כאלה – האחד הוא אלקטרואופטיקה ולייזרים (כולל תקשורת אופטית) והאחר הוא ננו אלקטרוניקה ומצב מוצק. אלא שחוץ משני התחומים הללו יש עוד הרבה תחומים מחקריים חדשים שמתפתחים במהירות ושגם בהם השילוב בין חשמל ופיזיקה מוכיח את עצמו כמנצח (למשל מחשוב קוונטי, או תחום הביו-פיזיקה, שמנסה לפתח מודלים אלקטרוניים ופיזיקליים לתיאור תופעות ביולוגיות).

בנוסף לכל התחומים הנ"ל, הגמישות שקיימת בתוכנית הלימודים של התואר למעשה מאפשרת לכל סטודנט לנתב את עצמו במידת מה לכיוונים שמוצאים חן בעיניו, גם אם הם משתייכים רק לפקולטה אחת מתוך השתיים ולא לתחומי התפר שביניהן.

כיום אני עובד בתעשייה במשרה באלקטרואופטיקה שהיא בתחום הוידיאו והמצלמות, ושגם בה קיים יתרון ברור למי שיש לו מצד אחד היכרות מעמיקה עם הנושאים הנלמדים בתואר בחשמל, ומצד שני חשיבה והבנה פיזיקלית. בנוסף אני עתיד להתחיל תואר שני בטכניון, ואין לי ספק שהמחקר שאעשה במסגרת תואר זה יהיה בתחום שהוא על התפר שבין הנדסת החשמל לבין הפיזיקה.

לסיכום, מסלול הלימודים בחשמל ובפיזיקה מתאים לאנשים שרוצים להבין לעומק גם מהי באמת פיזיקה, וגם מה הדברים המתוחכמים ביותר שניתן לעשות איתה. התואר אמנם דורש השקעה לא מועטה, אך בתמורה הוא נותן לסטודנטים טעימות רבות מנושאים שונים, ובכך מאפשר לכל אחד ללמוד לא מעט גם על העולם, וגם על עצמו ועל התחומים האהובים עליו.

פנו אלינו

פרופ"ח אריאל אפשטיין | 04-8293285epsteina@ee.technion.ac.il |
http://webee.technion.ac.il/hebrew

חזרה לרשימת מסלולי הרשמה

תוכנית הלימודים לשנה"ל תשפ"ב