הנדסת תעשייה וניהול

הפקולטה להנדסת תעשיה וניהול

הפקולטה להנדסת תעשייה וניהול היא בין הפקולטות הגדולות בטכניון. לומדים בה כיום כ-1000 סטודנטים לתואר ראשון וכ-600 סטודנטים לתואר שני ושלישי.

הפקולטה מציעה שלוש תוכניות לימודים לתואר ראשון (כול תוכניות המבוססות על מודלים כמותיים):

  1. הנדסת תעשייה וניהול
  2. הנדסת מערכות מידע - יש להירשם למסלול זה בנפרד 
  3. הנדסת נתונים ומידע - יש להירשם למסלול זה בנפרד

למה ללמוד הנדסת תעשייה וניהול בטכניון

רוצים לגלות את המדע וההנדסה שמאחורי בניית תהליכים עסקיים טכנולוגיים מורכבים?

סטודנטית לומדת בפקולטה לתעשייה וניהול

רוצים להכיר את המתמטיקה והאלגוריתמים המאפשרים שליטה יעילה במערכות מורכבות כמו בתי החולים, מסחר אלקטרוני ושרותי מחשוב בענן?         

רוצים לשלוט בטכנולוגיות של בינה מלאכותית ומדעי הנתונים המאפשרות אוטומציה של תהליכים עסקיים מקצה לקצה? 

רוצים להבין את המדע שמאחורי זיהוי ההזדמנויות העסקיות, ניבוי השינויים הכלכליים ודינמיקה של התנהגות ארגונית? 

הפקולטה להנדסת תעשייה וניהול בטכניון היא חלוצה ומובילה עולמית בהכשרת מהנדסי מערכות עסקיות, עם דגש על טכנולוגיות מידע, שיטות כמותיות, ומודלים התנהגותיים וכלכליים.

חברי הסגל האקדמי בפקולטה מהווים את חוד החנית של המחקר האקדמי והחדשנות הטכנולוגית בתחומים כמו מודלים מתמטיים לחקר ביצועים, מדעי הנתונים, בינה מלאכותית, תורת המשחקים מתמטית וחישובית, סטטיסטיקה והסתברות, פסיכולוגיה קוגניטיבית וארגונית ועוד.

לכן, בוגרי הפקולטה מבוקשים בשוק במגוון רחב של תחומים שהמכנה המשותף ביניהם הוא שיפור וייעול תהליכים ברמה מערכתית, עם דגש על טכנולוגיות מידע חדשניות.

תוכנית לימודים

הנדסת תעשייה וניהול הוא מקצוע העוסק בתיכון, יישום ושיפור תהליכים עסקיים ומערכות משולבות הכוללים משאבים שונים ומגוונים: צוותי עבודה, טכנולוגיה, מידע, חומרים, ציוד, מתקנים, מנגנוני שיווק ועוד. בעידן של חדשנות טכנולוגית ועסקית מסחררת, המקצוע הוא אינטרדיסציפלינרי ונשען על ידע בתחומים כמו: אופטימיזציה מתמטית וחישובית, סטטיסטיקה, מערכות מידע, תהליכים עסקיים וארגוניים, כלכלה ומדעי התנהגות.

בנוסף לקורסי יסוד בתחומים הללו, התוכנית להנדסת תעשייה וניהול בטכניון מציעה קורסים מתהפקולטה לתעייה וניהולקדמים כגון: מסחר אלקטרוני, בינה מלאכותית ורובוטיקה. הכשרה זו מייצרת ארגז כלים עשיר ואינטגרטיבי אשר מאפשר למהנדסי תעשייה וניהול בוגרי הטכניון, לבנות ולייעל תהליכים עסקיים מורכבים המשלבים בין טכנולוגיה, אנשים והסביבה בה הם פועלים. המשותף ביניהם הוא שיפור וייעול תהליכים ברמה מערכתית, עם דגש על טכנולוגיות מידע חדשניות.

מגמות התמחות משניות

הפקולטה מאפשרת לכלל הסטודנטים בטכניון לבחור מגמה מבין 3 מגמות התמחות משניות.

1. יזמות וחדשנות

מטרת מגמת התמחות משנית ביזמות וחדשנות היא לפתח בסטודנטים חשיבה יצירתית ולהקנות להם מיומנויות הנדרשות לניהול תהליכי חדשנות בארגונים והקמה של חברות הזנק (Start-Up). מסלול ההתמחות מכיל ארבעה קורסים הניתנים כחלק מקורסי הבחירה בטכניון.

2. כלכלה

מטרת מגמת התמחות משנית בכלכלה היא להקנות ידע וכישורים במגוון נושאים המשלבים תאוריה ופרקטיקה הכלכלית. התוכנית שמה דגש על חשיבה כלכלית ופיתוח אינטואיציה לקבלת החלטות כלכליות. מסלול ההתמחות מכיל שישה קורסים הניתנים כחלק מקורסי הבחירה בטכניון. השלמת המגמה מקנה יתרון בקבלה לתואר מתקדם בכלכלה.

 3. תורת המשחקים

תורת המשחקים היא מתודולוגיית מחקר פורמלית-מתמטית שנועדה לנתח אינטראקציות של מספר מקבלי החלטות, אשר לפעולה של כל אחד מהם השפעה הן על תועלתו הוא והן על תועלת שאר מקבלי החלטות. לתורת המשחקים יישומים במספר תחומי דעת, בהן כלכלה, מדעי המחשב, ביולוגיה, מדעי המדינה ועוד. התוכנית מיועדת לסטודנטים מצטיינים הנמצאים במהלך לימודיהם לתואר ראשון בטכניון.

תארים מתקדמים

הפקולטה להנדסת תעשייה וניהול מציעה גם תוכניות השתלמות לקראת התארים מגיסטר (MSc) ודוקטור (PhD). ראו פרטים בקטלוג לימודי הסמכה

מחוויותיהם של הבוגרים

ראובן, בוגר תואר ראשון בהנדסת תעשייה וניהול. 

לאחר שהשתחררתי מצה"ל התלבטתי ארוכות מה ללמוד ואיפה. ידעתי שאני אדם "ריאלי" בעל תחומי עניין רחבים ומגוונים עם שאיפה לניהול בעתיד, לכן חיפשתי משהו מעולם ההנדסה שמשלב בתוכו טכנולוגיות רבות ובנוסף יקנה לי גם כלים נדרשים לתפקידי ניהול. די מהר מצאתי את עצמי נמשך להנדסת תעשייה וניהול. הנדסת תעשייה וניהול אמנם נלמדת במוסדות רבים בארץ, אך לאחר שבדקתי מספר מקומות החלטתי שהטכניון יתאים לי ביותר. אם כבר ללמוד הנדסה חשבתי, אז במוסד הטכנולוגי המוביל בארץ.

קיבלתי חיזוק חיובי להחלטה שלי כשבאתי לבקר בפקולטה. פגשתי הרבה סטודנטים נחמדים והרגשתי שהאווירה בפקולטה נעימה ופתוחה ושכולם מדברים איתי בגובה העיניים.

סטודנטית לומדת בפקולטה לתעשייה וניהול

מסלול הלימודים בפקולטה כולל קורסים רבים ומגוונים. בשנתיים הראשונות בפקולטה כבר הספקתי לקחת קורסים במתמטיקה, מערכות מידע, הנדסת חומרים, שיווק, כלכלה, פיסיקה, ומדעי ההתנהגות. השילוב המגוון שיש בכל סמסטר עזר לי לשמור על עניין והרגשתי שאני מקבל כלים שלא הייתי מקבל בשום מקום אחר.

במהלך הלימודים קיבלתי עזרה ותמיכה בכל פעם שהייתי צריךחזרתי ממילואים והייתי צריך להשלים חומר? במזכירות עזרו לי להשלים את הפערים וסגל המרצים בא לקראתי. לא ידעתי איך לפתור תרגיל בית, חבריי לסמסטר תמיד ידעו להסביר ולעזור.

כסטודנט עבדתי בחברת סטארט-אפ וזכיתי ליישם שם דברים שראיתי בטכניון- ולהיפך. היום אני עובד כמהנדס שטח בחברה בשם בייקר-היוז ומבצע קידוחים לגילוי ושאיבת נפט וגז בכל רחבי הארץ. הידע הרב והדרך לגשת לבעיות - ולפתור אותם -שרכשתי בתואר משרתים אותי יום-יום אפילו בתחומים שהם חדשים בשבילי.

אז אם אתה מחפש להיחשף לטכנולוגיות מתקדמות בשיתוף עם כלים לניהול וקבלת החלטות- הנדסת תעשייה וניהול הוא המקום בשבילכם.

פנו אלינו

לאנשי קשר | ugsec@technion.ac.il  | עמוד הפייסבוק |אתר הבית

חזרה לרשימת מסלולי הרשמה

תוכנית הלימודים לשנה"ל תשפ"ב