חינוך למדע וטכנולוגיה

מדוע ללמוד הוראת מדע וטכנולוגיה בטכניון

סדנה בפקולטה לחינוך למדע וטכנולוגיה

  • לימודי תואר ראשון בפקולטה מתקיימים בשמונה תחומי התמחות: מתמטיקה | פיזיקה | כימיה | ביולוגיה | מדעי המחשב | טכנולוגיה-מכונות | אלקטרוניקה-חשמל 
  •  המתקבלים לפקולטה לחינוך למדע וטכנולוגיה, לומדים בהתאם למגמת ההתמחות בה בחרו, את מקצועות המדע וההנדסה יחד עם כל הסטודנטים באותו המסלול בטכניון.
  • בנוסף, נלמדים גם מקצועות החינוך והם כוללים: מבואות החינוך בהם הדגש מושם על פסיכולוגיה ופילוסופיה של חינוך | מיומנויות הוראה | דרכי הוראה של מקצועות ההתמחות | שיטות לימוד חדשניות. בלימודים העיוניים משולבת התנסות במעבדות לשיטות הוראה, תוך יישום טכנולוגיות מתקדמות וכן התנסות במערכת החינוך הפורמלית והבלתי פורמלית.
  • בסיום לימודיהם מקבלים הבוגרים את התואר עם ציון התמחות. התואר כולל תעודת הוראה, שעל-פיה מעניק משרד החינוך רישיון לעסוק בהוראה.

מבטים-חוג לאחר תואר המקנה תעודת הוראה לבוגרי הטכניון 

במסגרת מבטים-חוג לאחר תואר, מהנדסים/מדענים בחינוך טכנולוגי ומדעי לומדים באחד ממסלולי הלימוד של הפקולטה.

  • לבוגרי תואר ראשון, לפחות, בתחומי מדע, מתמטיקה והנדסה - היקף הלימודים הוא לפחות 36 נקודות על פי התנאים המפורטים בראש כל תוכנית לימודים. המעוניינים ללמוד במסלול מבטים, במסלול שהרקע האקדמי שלהם אינו מופיע בתיאור המסלול, יתבקשו ללמוד קורסי השלמה בהתאם לרקע האקדמי שלהם.
  • המסלול מבטים-חוג לאחר תואר מוכר על-ידי משרד החינוך ככולל תעודת הוראה לבתי ספר על יסודיים (חטיבות ביניים ותיכונים) ולמכללות לטכנאים והנדסאים.
  • הכישורים הנרכשים בלימודים במסלול זה יתרמו לעבודתכם בכל מקום ותחום בו תבחרו לעסוק: במערכת החינוך, בתעשייה, באקדמיה ובמגזר הציבורי.

מהלך הלימודים במסלול מבטיםמפגש של סטודנטים לחינוך למדע וטכנולוגיה

לבעלי תואר במדעים, מתמטיקה או הנדסה - משך הלימודים הוא שלושה סמסטרים, הכוללים גם התנסות בבתי-ספר.

סטודנטים הלומדים בטכניון - סטודנטים בטכניון יכולים במהלך לימודיהם לתואר במסלולים בהם הם לומדים, להתחיל לצבור נקודות למסלול זה בפקולטה לחינוך למדע וטכנולוגיה. לאחר סיום התואר הראשון, הבוגרים יעברו לתוכנית מבטים-חוג לאחר תואר, ויוכלו להשלים את לימודיהם במסגרת התוכנית במשך שלושה סמסטרים. המעבר לתוכנית יתבצע רק לאחר התואר הראשון.

אפשרויות תעסוקה ופיתוח מקצועי

בוגרי הפקולטה לחינוך למדע וטכנולוגיה משתלבים בהוראת המדעים והטכנולוגיה במדינת ישראל במערכות החינוך, בחינוך הגבוה; מכללות ואוניברסיטאות, ומכהנים בתפקידים מרכזיים בתעשיית ההי-טק, בצה"ל ובמגזר השלישי. לוקחים חלק בפיתוח תוכניות לימודים, פיקוח, ניהול ומחקר. הבוגרים עוסקים בפיתוח לומדות המהוות תעשייה בפני עצמה הדורשת ידע מדעי, הנדסי ופדגוגי.

בוגרים המעוניינים יכולים להמשיך ללימודים לתואר שני (מגיסטר) ולתואר שלישי (דוקטור).

מחוויותיהם של הבוגרים שרון טמיר, בוגר תואר ראשון בהנדסת חשמל בטכניון, בוגר לתואר שני בהנדסת מערכות ותואר ראשון נוסף בהוראת הטכנולוגיה והמדעים במסגרת תכנית מבטים

שרון טמיר, בוגר תואר ראשון בהנדסת חשמל בטכניון, תואר שני בהנדסת מערכות ותואר ראשון נוסף בהוראת מדע וטכנולוגיה-חוג לאחר תואר. 

הגעתי לתחום ההוראה מהצבא. אחרי שנים רבות בשירות קבע בהם מילאתי מגוון תפקידים הן מבצעיים כמפקד והן ניהוליים טכניים כמנהל פרויקטים מיוחדים וייחודיים, החלטתי לשנות כיוון לתחום ההוראה.

כמהנדס ומנהל בעל ותק רב בפיתוח מערכות ביטחוניות, היה די ברור לי ולסביבה, כמו רבים לפני, שדרכי מובילה לאחת מהתעשיות הביטחוניות שבארץ. הרצאה ששמעתי טרם פרשתי מצה"ל, מפי קצין בכיר במילואים, על המשך תרומה למדינה בתחום החינוך שתחליף את התרומה הביטחונית, גרמה לי לעצור ולחשוב פעם נוספת בבחירת עתידי המקצועי.

כמהנדס בעל תואר שני, היה ברור שאלך לתחום הוראת המדעים והטכנולוגיה. הצבא והמדינה אף הם מעודדים מעבר של קצינים ונגדים פורשים לתחום ההוראה ואף מסבסדים חלק ניכר מלימודים אלה.

רגע לפני שנרשמתי ללימודים במכללת מורים, הובאה לידיעתי ידיעה פרסומית על התוכנית חינוך למדע וטכנולוגיה-חוג לאחר תואר, לבוגרי/ות הטכניון הנתמכת במלגת שכ"ל מלאה מהטכניון ללא התחייבות תעסוקתית בעתיד!

פניתי לטכניון, לפקולטה לחינוך המדעים וטכנולוגיה, והופתעתי כאשר זומנתי לריאיון על ידי הדיקנית דאז פרופ' אורית חזן. הריאיון הלבבי והאוזן הקשבת גרמו לי להבין מהר מאוד שמדובר כאן בתואר ייחודי הן בהשוואה לתארים אחרים בטכניון והן בהשוואה לתארי ההוראה במכללות.

בחרתי ללמוד במסלול הוראת חשמל ואלקטרוניקה. אין ספק שהתואר בטכניון היה עמוס יותר וארוך יותר ביחס ללימודי הוראה במכללות, אך המוטו הצבאי על-פיו: "מה שקשה יותר שווה יותר" חיזק את החלטתי גם כאן. לוגו הטכניון על תעודת הבוגר מסמל: "השקעתי יותר כדי להיות טוב יותר".

במקביל ללימודי התואר לימדתי במשרה חלקית פיזיקה בחטיבת ביניים ובתיכון. המפגש עם תלמידים לא הרתיע אות, ההפך הוא הנכון: רציתי מאוד לבחון את יכולותיי כמפקד וכמנהל גם כמורה בכיתות של 30 תלמידים ומעלה. ההתאהבות הייתה מידית והדדית. כמובן שהיו קשיים, אבל קשיי אתגר ולא קשיי תסכול.

הוראה וחינוך הנם מקצועות עם משובים מידיים לטוב ולרע: מההנהלה, ההורים וכמובן, התלמידים. קל מאוד להשתפר ולהתקדם במקצוע בו המשוב הוא יום יומי ולפעמים גם משעה לשעה.

לימודי התואר עצמם היו שונים מאוד מלימודי ההנדסה המוכרים לי. מאוד עניינו אותי לימודי הפסיכולוגיה, שיטות הוראה והפילוסופיה של החינוך, עולם שהיה זר לי לחלוטין עד כה.

בפן החינוך הטכנולוגי למדתי ליישם מתודות של נטיעת מוטיבציה בתלמידים, איתור קשיי הבנה מבעוד מועד והכול למען מטרה חשובה אחת: להוציא את התסכול מהלימוד ולהפכו להנאה עבור כל תלמיד ותלמידה. תחום החינוך הוא תחום שלכולנו יש מה להגיד לגביו בשיח היום יומי, במיוחד בכל הנוגע לחינוך ילדינו, אך כמה אנו באמת מבינים או מכירים תחום זה.

חבריי לספסל הלימודים היו מיוחדים ביותר. אין תואר, לפחות שאני מכיר, המאגד חבורת סטודנטים בטווח גילאים כה רחב: סטודנטים "ילדים" בני 18 ועד "קשישים" בני 60 ויותר, עתודאים צעירים שאך עכשיו סיימו תיכון ועד בעלי חברות ומנהלים פורשים שבאים ללמוד "משהו אחר עבור הנשמה". צירוף זה של אנשים, גרמו לכך שהשיעורים יהיו מעניינים ביותר, אין דעות נכונות או לא נכונות בכל הקשור להוראה וחינוך. הסטודנטים הצעירים מביאים את זיכרונם ממערכת החינוך העכשווית והסטודנטים המבוגרים את ניסיונם כהורים ואת ניסיון החיים.

לסיכום, אין ספק שהתוכנית חינוך למדע וטכנולוגיה-חוג לאחר תואר, מביאה ייחודיות בכל המובנים. תוסיפו לעובדה זו את הסגל המופלא של המחלקה, הזוכה ללא הפסקה מדי שנה בפרסי המרצים המצטיינים בטכניון, ותקבלו שילוב מנצח של תואר ותוכנית המעניקים לבוגרים את ארגז הכלים המושלם, כולל מצנח לצניחה רכה למערכת החינוך הממלכתית.

סרטונים נוספים

פנו אלינו

תמר מלר | ed.ug.ad@ed.technion.ac.il | 04-8292169 
edu.technion.ac.il

חזרה לרשימת מסלולי הרשמה

תוכנית הלימודים לשנה"ל תשפ"ב