הנדסת חומרים - יוצרים את העתיד

מסלולי הלימודים
הנדסת חומרים
הנדסת חומרים וביולוגיה
הנדסת חומרים ופיזיקה
הנדסת חומרים וכימיה
רפואה והנדסת חומרים
רשימת התארים ומספר שנות הלימוד מפורטים בקטלוג לימודי הסמכה

מהי הנדסת חומרים

הנדסת חומרים היא דיסציפלינה רב-תחומית המשלבת בין הנדסה ומדעים, ועוסקת בקשר שבין מבנה והרכב החומר לבין תכונותיו. שילוב זה יוצר מקצוע מגוון, מאתגר ומבוקש. תוכניות הלימוד שלנו מקנות לבוגרי הפקולטה "ארגז כלים" עשיר ומגוון הנחוץ במגוון תחומים בתעשייה ובמחקר. הפקולטה למדע והנדסה של חומרים בטכניון בעלת מוניטין עולמי, ובין חברי הסגל שלה נמנה פרופ' מחקר דן שכטמן, חתן פרס נובל לכימיה לשנת 2011.

הנדסת חומרים - הבסיס לטכנולוגיות מתקדמות

התעשייה הישראלית הופכת במהרה לתעשייה עתירת ידע המבוססת על חדשנות, יצירתיות ושיפרופ' שכטמן וחברי סגל במעבדת מחקר בפקולטה להנדסת חומריםלוב בין-תחומי ורב-תחומי של דיסציפלינות מדעיות והנדסיות. תעשייה זו כוללת ענפים שונים ומגוונים כגון: מיקרו-אלקטרוניקה, אלקטרו-אופטיקה, אנרגיה וביו-רפואה, כמו גם תחומים ותיקים ומבוססים כגון תחבורה, תעופה וחלל שאף הם מתחדשים תדיר. טכנולוגיות
אלו מבוססות על קשת רחבה של חומרים מהם עשויים מוצרים שונים כגון שבבי מחשב לאחסון והעברה של אינפורמציה דיגיטלית, בטריות, תאים סולריים, שתלים רפואיים, חומרימבנה קלים וחזקים ולהבי טורבינה למנועי סילון. הנדסת חומרים עוסקת בפיתוח חומרים אלו ואחרים וכן גם שיטות מתקדמות לייצורם ועיבודם לכדי מוצר תעשייתי, ולכן היא הבסיס לפיתוח תעשייה מתקדמת ועתירת ידע.

תוכניות הלימודים

המועמדים יכולים להירשם למסלול מבין חמישה מסלולי הרשמה

  1. הנדסת חומרים (תוכנית חד-חוגית לתואר מוסמך למדעים בהנדסת חומרים)
  2. הנדסת חומרים ופיזיקה (תוכנית משולבת לתואר מוסמך למדעים בהנדסת חומרים ופיזיקה)
  3. הנדסת חומרים וכימיה (תוכנית משולבת לתואר מוסמך למדעים בהנדסת חומרים וכימיה)
  4. הנדסת חומרים וביולוגיה (תוכנית משולבת לתואר מוסמך למדעים בהנדסת חומרים וביולוגיה)
  5. תוכנית לימודים לתואר כפול ברפואה ובהנדסת חומרים (הפקולטה למדע והנדסה של חומרים והפקולטה לרפואה מציעות תוכנית מצוינות יוקרתית וייחודית בארץ, המקנה תואר כפול: מוסמך למדעים (BSc) בהנדסת חומרים ובוגר למדעים (BSc) במדעי הרפואה. משך הלימודים לתואר הכפול הוא חמש שנים (לא כולל החטיבה הקלינית וסטא'ז).

המסלול הראשון (הנדסת חומרים) הוא בעל אופי הנדסי בעיקרו, בעוד ששלושת המסלולים האחרים משלבים בין הנדסת פרופ' שכטמן, זוכה פרס נובל, מחזיק מודל של קוואזי גבישחומרים ומדע בסיסי (פיזיקה, כימיה או ביולוגיה). השילוב בין מדע והנדסה מקנה לבוגרי התוכניות הללו בסיס איתן במדע, בהנדסה ואופק ראייה רחב הדרוש למחקר ופיתוח טכנולוגיות חדשות. המסלול הראשון נמשך ארבע שנים בעוד ששלושת האחרים נמשכים 4.5 שנים.

בשנתיים הראשונות ללימודים הסטודנטים רוכשים בסיס איתן במתמטיקה ובמדעים בסיסיים, ולאחר מכן הם לומדים את רזי המקצוע על פניו השונים: מבנה החומר | תרמודינמיקה וקינטיקה | תכונות מכניות, חשמליות, אופטיות ואלקטרוכימיות | חומרים מתכתיים, קרמיים, פולימרים וחומרים אלקטרוניים. השנה האחרונה מיועדת בעיקר לקורסי בחירה במגוון נושאים וביצוע פרויקט מחקר מסכם. לכל אורך התוכנית ישנן מעבדות רבות המסייעות בהטמעת החומר הנלמד בכיתה וחיבור בלתי אמצעי שלו לעולם האמפירי תוך התנסות בקשת רחבה של שיטות ניסוי וחקר חומרים.

תוכנית גבישים לעתודאים מצטיינים

מסלול ייחודי, מעניין, מאתגר ויוקרתי למצטיינים במסגרת העתודה האקדמית של צה"ל בלימודי ההנדסה. התוכנית כוללת תואר ראשון (BSc) ושני (MSc) בהנדסת חומרים כולל תזה. לאחר מכן בוגרי התוכנית משובצים לתפקידי מפתח ייחודיים במערכי המחקר והפיתוח בצה"ל ובמערכת הביטחון.

למידע נוסף: 03-7387058 | 03-7372383 | http://atuda111@mail.idf.il | atudaAcademit@gmail.com

אפשרויות תעסוקה

בוגרי הפקולטה עוסקים במחקר ובפיתוח של חומרים חדשים ותהליכי ייצור מתקדמים של חומרים, התקנים ומוצרים בתעשייה עתירת הידע המתבססות על חומרים מתכתיים, פולימרים, חומרים קרמיים, חומרים מרוכבים וחומרים אלקטרוניים, אלקטרואופטיים ואלקטרוכימיים | באפיון מבנה ותכונות של חומרים | בשיפור תכונות חשמליות, אופטיות, מגנטיות, מכניות, תרמיות ואלקטרוכימית של חומרים, התקנים ומוצרים שונים ומגוונים | בחקר כישלונות של חומרים, תהליכים ומוצרים | ומשתלבים בחברות היי-טק מובילות (אינטל, אפלייד מטיריאלס, רפא"ל) | בתעשייה האווירית | בצה"ל | במשרד הביטחון ועוד.

בוגרי הנדסת חומרים מהווים את חוד החנית של פיתוח ומחקר מדעי וטכנולוגי מתקדם בתעשיות אלה. הקניית יכולת הנדסית ומיומנות מדעית מהווה שילוב מנצח לבוגרים התופסים את מקומם הטבעי בעמדות מפתח בתעשיות עתירות ידע.

מחוויותיהם של בוגרי הפקולטהמעבדת מחקר בפקולטה להנדסת חומרים

פרופ' ליאור קורנבלאום, סטודנט לשעבר בפקולטה להנדסת חומרים, וכעת חבר סגל בפקולטה להנדסת חשמל בטכניון.

החלטתי ללמוד הנדסת חומרים ופיזיקה בגלל המגוון, העניין והאתגר. המגוון מתבטא בשילוב של תואר בהנדסה עם תואר במדעים (פיזיקה או כימיה), וגם במגוון של תחומים מתוך תחום הנדסת החומרים אליהם נחשפים במהלך התואר, כולל חומרים מתכתיים, אלקטרוניים, קרמיים, פלסטיים, מוליכים למחצה, אורגניים ועוד. התרשמתי שרוחב הנושאים שלומדים פותח פתח למגוון אפשרויות תעסוקה בתעשייה ובמחקר בתארים מתקדמים.

חבריי לתואר הראשון עובדים בתעשיות הביטחוניות והתעופה, בתעשיות המסורתיות ובתעשיית המיקרואלקטרוניקה. חלק לא מבוטל מהם המשיכו לתארים מתקדמים בתחום הנדסת החומרים, וגם בהנדסת מכונות, במסלול לננוטכנולוגיה, בפיזיקה, בכימיה ובהנדסת חשמל. כל זה מתאפשר בגלל הרבגוניות של התואר הראשון המאפשר השתלבות במגוון של תחומים עם סיומו.

בטכניון בכלל, ובפקולטה למדע והנדסה של חומרים בפרט, לעתים קרובות יש הזדמנות ללמוד מהאנשים ש"כתבו את הספר" בתחום הלימוד. אני מאמין שכאשר יושבים בהרצאה אצל מרצה שהיה בין חלוצי התחום שהוא מלמד זו חוויה שתורמת הרבה לידע ולמוטיבציה. חשוב לציין שהמסלול הייחודי לתואר ראשון כפול אינו קל, והוא כולל קורסים מאתגרים מכמה פקולטות.

התואר השני, ובמיוחד השלישי, מאפשרים חופש פעולה גדול ואפשרות להתמחות בשיטות מהמתקדמות בעולם, כמו גם לעבוד בעצמך עם ציוד מהטובים בעולם במחקר בחומרים. התארים הגבוהים מכינים את הסטודנטים לעבודות של מחקר ופיתוח בתעשייה באמצעות התנסות מעשית ועצמאית במחקר אקדמי.

בפקולטה למדע והנדסה של חומרים קיים קומפלקס משוכלל למיקרוסקופית אלקטרונים עם ציוד שנמצא בחזית המדע העולמית. כבר בתואר הראשון במסגרת מעבדות מתקדמות מקבלים טעימה מעבודה עם ציוד כזה. בתארים מתקדמים ניתן להתמחות בשיטות המתקדמות ולצבור ניסיון לקראת עבודה בתעשייה אשר גם שם נעשה שימוש בציוד דומה.

פנו אלינו

פרופ"ח מיטל טורוקר- כספרי | 077-8874298 | maytalc@tx.technion.ac.il
יוליה קיסלוב | 077-8874593| mt.ugsec@technion.ac.il | materials.technion.ac.il

 

חזרה לרשימת מסלולי הרשמה

תוכנית הלימודים לשנה"ל תשפ"ב