מידע לאדריכלות נוף

מועדי ההרשמה, בחינת הכניסה ומועד להגשת ציונים ומסמכים לאדריכלות נוף לשנה"ל תשפ"ג (אוקטובר 2022)

מועדים על-סמך ציון סכם
הרשמה מאוחרתאין הרשמה מאוחרת לאדריכלות נוף
פתיחת ההרשמה 23.1.2022
תאריך אחרון להרשמה ולהגשת מסמכים וציונים6.3.2022
מפגש הכנה לבחינה13.3.2022
מועד הבחינה 15.3.2022
המועד האחרון התקף לבחינה הפסיכומטרית, לבחינת יע"ל ולבחינת אמי"ר מרץ/אפריל 2022

מועדים על-סמך רקע אקדמי
הרשמה מאוחרתאין הרשמה מאוחרת לאדריכלות נןף
פתיחת ההרשמה23.1.2022
תאריך אחרון להרשמה 6.3.2022
תאריך אחרון לגשת מסמכים וציונים15.8.2022
המועד האחרון התקף לבחינה הפסיכומטרית, לבחינת יע"ל ולבחינת אמי"רמרץ / אפריל 2022

אווירו

בחינת הכניסה לאדריכלות נוף

מידע כללי

בחינת הכניסה באדריכלות נוף הוא חובה לכל מי שירשמו למסלול לאדריכלות נוף. יוזמנו לבחינה רק מי שירשמו לטכניון וביקשו את המסלול לאדריכלות נוף באחת מהעדיפויות שלהם.

בחינת הכניסה לאדריכלות נוף מתקיימת בטכניון פעם אחת בשנה. ציון הבחינה מהווה שליש מסכם הקבלה למסלול. הסכם כולל גם את הציון הפסיכומטרי הרב-תחומי ואת ממוצע הבגרות המיטבי.

בחינת הכניסה לאדריכלות נוף תתקיים כבחינת בית מקוונת, והיא כוללת שימוש בכלים דיגיטליים פשוטים כגון זום, מצגת ואימייל. קישור לטופס הבחינה יישלח רק לנרשמים ביום הבחינה, במהלך מפגש הזום.

שמירת ציון של בחינת כניסה משנה שעברה

ניתן לשמור ציון  עד שנתיים אחורה, בבחינת הכניסה לאדריכלות נוף. יש לפנות במייל למדור מועמדים  ולבקש לשמור את הציון הישן. הציון שייקלט למועמדים שייגשו לבחינה חוזרת, יהיה הגבוה מבין הציונים שקיבלו.

הרשמה לבחינה

לקראת מועד הבחינה תקבלו מכתב הכנה והזמנה לבחינה. ההזמנה תישלח למייל שאיתו נרשמתם.

כדי להשתתף בבחינה, עליכם להיות בעלי כתובת ג'ימייל פעילה. אם אתם משתמשים באימייל אחר, אנא פיתחו חשבון זמני חינמי כדי שתוכלו לגשת לתרגילים שיהיו ברשת. (תוכלו למחוק אותו לאחר קבלת התשובות למבחן).

מפגש הכנה 

ביום א' 13.3 בשעה 19:00  יתקיים בזום מפגש הכנה לבחינה.
במפגש זה נדגים את השימוש בכלים הדיגיטליים שיהיו בבחינה. מומלץ מאוד להשתתף במפגש ההכנה,  כדי שלא תתקלו בבעיות טכניות שיעכבו אתכם ביום הבחינה עצמה. עם זאת, למי שלא יוכל להשתתף, המפגש יוקלט וקישור להקלטה יישלח לכל הנרשמים.

הכנות לבחינה

החומרים: כלי כתיבה ורישום, דפי 4A לבנים וחלקים ללא שורות (עובי נייר על פי נוחיותכם), שקית ניילון (חלקה, ללא דפוס), מספריים, חוט תפירה או רקמה, דבק ונייר דבק.
(הכינו לעצמכם מבעוד מועד מספיק חומרים, שלא יחסרו לכם בעת הבחינה...)

סביבת העבודה בבחינה: סדרו לכם עמדת מחשב נוחה הכוללת מצלמה, רמקול ומיקרופון, טלפון סלולרי עם מצלמה, שולחן נקי, מקום שקט ומואר לעבודה ומצב רוח נינוח.

התוכנות הנדרשות:
1. תוכנת מייל ג'ימייל (ראו הנחייה מעלה)
2. תוכנת זום לוועידת וידיאו
3. תוכנת סריקה למכשיר סלולרי: יש הרבה. אנו ממליצים על תכנת Adobe Scan -  שתוצג במפגש ההכנה

יום הבחינה 

 הבחינה תתקיים באופן מקוון, בזום.

בבוקר יום הבחינה, בשעה 9:00, יפתח חדר זום בו תקבלו את הבחינה והנחיות לגבי הבחינה. בתחילת הבחינה יתבצע הליך רישום ובמקביל מענה לשאלות. עם סיום הההרשמה וההקדמות ישלח לכם קישור לתחילת הבחינה.

תיאור הבחינה

הזדהות: הבחינה הינה אישית ואנונימית. בתחילת היום תתבקשו להזדהות, ועם אישור זהותכם תקבלו מספר מבחן אשר ישמש אתכם לכל חלקי הבחינה, וישמש את הבוחנים לזיהוי המבחן בעת בדיקתו.

אחריות אישית: כל התוצרים יבוצעו על-ידי הנבחנים עצמם. אין להשתמש בעזרה מאדם אחר. מותר לעיין במקורות מידע (גם באינטרנט), אך חל איסור מוחלט על העתקה. בחינה שלא תעמוד בדרישות תיפסל.

זמן: הבחינה מתוכננת כך שתוכלו להקדיש לכל השאלות יחד בין 4 ל-6 שעות. על כך ניתן זמן נוסף של כשעתיים, עד שעה 18:00, כך שיהיה לכולכם מספיק זמן. במקרים מיוחדים בהם נדרש זמן נוסף מסיבה כלשהי, יש לבקש זאת מראש, טרם תחילת המבחן.

מבנה: הבחינה כוללת מספר חלקים עוקבים. כל חלק מוביל לזה שאחריו. כל חלק יישלח אליכם כמצגת ריקה ובה ההנחיות לתרגיל. לאחר ביצוע התרגיל והחזרת המצגת המוכנה, תקבלו את הקישור לחלק הבא, וכן הלאה עד תום המבחן.

תוצרים גרפיים ככל שיידרשו, יהיו כולם על גבי דפי 4A לבנים וחלקים (דפי מדפסת) שעליכם להכין מראש. מותר להשתמש בכל אמצעי רישום, ציור שרטוט או  קולא'ז, (כגון בגזירה והדבקה של דפים) ובלבד שיהיה ידני. אין לשרטט, לכתוב, להדפיס או לצייר במחשב, למעט אם ניתנה לכך הנחיה במפורש.

עם השלמת כל חלק בבחינה תתבקשו לסרוק את התוצרים שהכנתם (באמצעות תוכנת סריקה במכשיר הסלולרי) ולשבצם במצגת.

עם מילוי כל מטלה ושליחתה, יתקבל מענה אוטומטי במייל על קבלתה. מענה זה מהווה אסמכתא ואישור השתתפות בבחינה. שימרו עליו!

הסברים נוספים, אם יידרשו, ישלחו אליכם לקראת הבחינה.

פטור מהבחינה

כל המועמדים לאדריכלות נוף חייבים בבחינה. בעלי רקע אקדמי קודם של לפחות 3 סמסטרים בתחומי העיצוב המוכרים על-ידי הטכניון, יוכלו להגיש בקשה להמיר את הבחינה בריאיון קבלה בו יתבקשו להציג את עבודותיהם.

מבנה הבחינה

אדריכלות נוף היא מקצוע רב מימדים שנדרשות לו יכולות מגוונות: רגישות סביבתית וחברתית, חשיבה מערכתית, יצירתיות, הבנה טכנית ועוד. הבחינה מדמה היבטים מרכזיים בלימודי אדריכלות נוף באמצעות סדרת תרגילים בהתבוננות, פיתרון בעיות, ביטוי גרפי ותלת-מימדי וביטוי מילולי.

מגוון התרגילים נועד לייצר תמונה מלאה ככל האפשר של יכולותיכם. הוא מהווה גם הזדמנות עבורכם  להתנסות במגוון אופני הלימוד והעיסוק של אדריכלי הנוף.

הבחינה נועדה לבחון יצירתיות, יכולת התבוננות וניתוח, הבנת הנקרא, זיכרון חזותי, יכולת המשגה וכושר הבעה בתכנים צורניים. לא נדרש ידע מוקדם בשרטוט. הבחינה תתבצע בעזרת ציור, רישום וביטוי תלת-ממדי בליווי הבהרות מילוליות וכן על-ידי בניית מודל תלת-מימדי.

כיצד להתכונן לבחינה

אין דרישה לידע קודם, ואין חובה להתכונן לבחינה. ההערכה מתמקדת בהתמודדות עם שאלות מתחום חדש, תכונות ויכולות אישיות ומגוון התרגילים שבבחינה נועד לאפשר לכם להציג יכולות שונות בכל חלק, כך שגם מי שאינם שולטים בתחום מסוים יוכל לבטא את יכולותיהם בחלק אחר.

לאלה שבכל זאת מעוניינים להתכונן, תוכלו:

  • לטייל במספר אזורים פתוחים (גנים, פארקים, רחובות..) ולשים לב: מה מוצא חן בעיניכם? מה מפריע לכם?
  • להתאמן על רישום מהתבוננות (לא מתמונה) של אובייקט פשוט כגון עלה, כיסא, מכונית, או כל אובייקט פשוט שתמצאו לנכון, משלושה כיוונים שונים.
  • לנסות לבנות אהיל למנורה קטנה מחומרים שונים (במבחן יהיה תרגיל אחר, אך אם מעולם לא בניתם מודל, זה תרגיל חימום טוב).
  • לישון היטב לפני יום המבחן, ולבוא עם מצב רוח טוב, סקרנות ונכונות להתנסות.

שאלות לדוגמה

פרסום הציון

הציון יפורסם כשבועיים לאחר הבחינה  באיזור האישי.

ערעור על הציון בבחינת הכניסה לאדריכלות נוף

ניתן לערער על תוצאת הבחינה אך ורק בפנייה במייל למדור מועמדים והערכה

ניתן לערער על הציון לא יאוחר משבועיים מיום פרסום הציונים באינטרנט. הדיון בערעור כרוך בתשלום דמי טיפול בסך של 215 ₪.

שימו לב!
ייתכן שהציון ירד בעקבות הערעור.